Jaskinia Niespodzianka

DLUGOSC:            90 m.
GLEBOKOSC:          17 m.
WYSOKOSC OTWORU:    217.5 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Weze, gm. Dzialoszyn, woj. sieradzkie; gora Zelce.
Plan i przekroj Jaskini Niespodzianka

W jaskini Niespodzianka, fot. J. Szumigaj

PODSUMOWANIE: Jaskinia jest, tak jak calosc rezerwatu "Weze" przygotowana do zwiedzania dla szerokiego grona turystow (zobacz rowniez opis lezacych obok Jaskin: Stalagmitowej i Za Krata). Obrazem jakosci tego zagospodarowania jest fakt, ze otwor jaskini permamentnie blokowany jest przez osypywanie ziemi. (Tak tez bylo podczas osatniej wizyty autorow opisu w pazdzierniku 98). Osoby, ktore koniecznie chca ja zobaczyc powinny wyposazyc sie saperke, plastikowy kubelek, oraz ok. godziny cierpliwosci.
Charakterystyczne dla tej jaskini jest zabarwienie polewy naciekowej i zyl kalcytu. Poniewaz i tu prowadzono eksploatacje kalcytu na skale przemyslowa wiekszosc szaty naciekowej zostala zniszczona. Na pozostalych fragmentach mozemy przesledzic wyraznie etapy i warunki klimatyczne panujace w przeszlosci na powierzchni. Przekroje zyl oraz polew naciekowych posiadaja wyraznie zaznaczone warstwice. Warstwy kalcytu prawie biale przeplataja siê z warstwami rdzawo-czerwonymi. Podejrzewac mozna iz ow rdzawo-czerwony kolor zawdziecza swoje pochodzenie rudzie darniowej, ktora powstaje w wyniku procesow gnilnych i butwienia roslinnosci na terenach podmoklych. Oznacza to ze w historii tej jaskini bylo wiele okresow cieplych i sprzyjajacych wzrostowi roslinnosci, oraz i takich w ktorych na zewnatrz zycie roslinne zamieralo a gleba byla przez lodowiec spychana w doliny.

OPIS JASKINI: Otwor jaskini polozony jest na dnie wyrobiska. Nad otworem i na polnocnej scianie znajduja sie zniszczone nacieki. Glowny ciag jaskini to korytarz zmieniajacy parokrotnie kierunek przebiegu. W koncowych partiach dno opada, a korytarz uzyskuje kilkumetrowa wysokosc. Na tym odcinku wystepuja na scianie polewy i zebra. Boki korytarza przy dnie poktyte sa tez drobnymi naciekami grzybkowymi. W dalszym ciagu dno jaskini podnosi sie i po kilkunastu metrach zaciesnia. Korytarz nosi slady eksploatacji, w scianach pozostaly niewysokie nisze po wybranych zylach kalcytu.
W poblizu otworu wejsciowego odgalezia sie korytarz (obecnie zasypany) z kilkoma odnogami powstalymi przez wybranie kalcytu; na koncu tego odgalezienia zachowaly sie bogate formy naciekowe (makarony, stalaktyty, zebra).

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia odkryta zostala w 1963 roku przez B. W. Woloszyna. Od roku 1972 objeta jest ochrona, wchodzac w sklad rezerwatu przyrody "Weze".
Zinwentaryzowana przez A Szynkiewicza w 1971 roku. W latach 1983-95 zwiedzanie jaskini bylo okresowo uniemozliwiane wskutek zasypywania otworu. Obecnie otwor odkopano i oszalowano, lecz rownoczesnie zasypano wejscie do bocznego korytarza.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.
  2. A. Kurek, Jaskinia Niespodzianka, Jaskinie Wyzyny Informator nr 5, lipiec-sierpien 1995

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.11.03.