Jaskinia Za Krata

DLUGOSC:            70 m.
GLEBOKOSC:          17 m.
WYSOKOSC OTWORU:    215,5 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Weze, gmina Dzialoszyn, woj. sieradzkie; gora Zelce.
Plan Jaskini Za Krata
Pierwsza drabina

PODSUMOWANIE:
Jaskinia jest przykladem proby zagospodarowania i udostepnienia turystom. Teren rezerwatu "Weze" zostal przygotowany jako calosc dla turystow (zobacz rowniez opis lezacych obok Jaskin: Stalagmitowej i Niespodzianki) Niestety przygotowanie obiektow do zwiedzania idealem nie jest. Drabinki ulatwiajace pokonywanie studni ustawione sa w sposob daleki od doskonalosci. Ponadto pozostawione bez stalego nadzoru konserwatorskiego z biegiem czasu niszczeja za sprawa przyrody i wandali. W okreasach przed wymiana (co dzieje sie rzadko) stanowia dla przypadkowych turystów zagrozenie. Szczegolnie w tej jaskini drabiny ustawione sa nierewelacyjnie. Pierwsza jest nieco oddalona od spagu korytarza wejsciowego i niewprawny turysta dysponujacy slabym swiatlem moze pokonac studnie lotem miast po drabinie. Druga (w zasadzie trzecia) przechodzi przez ciasny przelaz tak, ze w dolnej czesci trzeba wykonac skomplikowany manewr przejscia na jej druga strone. Jaskinie turystycznie udostepniane musza zarabiac na siebie, a wiec musza byc ciekawe, dobrze przygotowane, z latwym dojazdem i szeroko rozreklamowane. Z calym szacunkiem dla okolicznych mieszkancow gminy Dzialoszyn pytam: "Kto i masowo przyjedzie na to zadupie i po co?". Niestety, interes zrobili oni wcześniej, sprzedajac szpat za 4 zl od metra szesciennego (cena w okresie miedzywojennym). Sami grotolazi nie utrzymaja tego interesu. Aby jednak nie pozostawiac bardzo przykrego wrazenia warto zaznaczyc, ze jaskinia jest w miare ciekawa, a sama inicjatywa zagospodarowania terenu, pomijajac srednie wykonanie, godna pochwaly.

Druga drabina

OPIS JASKINI:
Do wewnatrz prowadzi waska szczelina miedzy skalkami, od gory zabezpieczona betonowa plyta. Dno opada w dol do niewielkiej studzienki (drabina, zaleca sie stosowac zasade ograniczonego zaufania). Dalej - krety korytarz, poczatkowo niski, doprowadza do 6-metrowej (drabina i uwaga jak wyzej), waskiej studni.
Pod studnia od strony poludniowej znajduje sie salka ozdobiona formami naciekowymi. Na wschodniej ścianie tej komory widoczne sa interesujace formy korozji wodnej. W kierunku polnocnym prowadza szerokie, lecz niskie korytarze, czesciowo rozwiniete na ukosnej szczelinie, a czesciowo w zawalisku powstalym przez oberwanie sie lawic.
Wydobycie szpatu prowadzono w jaskini w kilku miejscach, wybierajac zyly kalcytu grubosci 20-30 cm.
Namulisko jest gliniaste, w sali na dole miejscami piaszczyste.

HISTORIA POZNANIA: Pierwsza wzmianka o jaskini, autorstwa E. Potegi, ukazala sie w 1956 roku. Jaskinia ta zinwentaryzowana zostala przez A. Szynkiewicza w roku 1971. Od 1972 roku objeta jest ochrona, wchodzac w sklad rezerwatu przyrody.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

Otwor jaskini


POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2006.03.02