Jaskinie dla każdego


Jaskinie turystyczne Polski.

Jaskinie Turystyczne Polski

1. Jaskinia w Mechowie
2. Jaskinia Raj pod Kielcami
3. Jaskinia Ciemna
4. Jaskinia Łokietka
5. Jaskinia Nietoperzowa
6. Jaskinia Wierzchowska Górna
7. Smocza Jama na Wawelu
8. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
9. Jaskinia Radochowska
Jaskinia Dziurawy kamień
10. Jaskinia Malinowska
11. Dziura
12. Jaskinia Mroźna
13. Jaskinia Mylna
14. Jaskinia Raptawicka
15. Jaskinia Obłazkowa
16. Smocza Jama w Wąwozie Kraków

Jaskinie Przygraniczne

17. Jaskinia Bielska

Możesz też zajrzeć na komercyjną stronę Podziemnych Tras Turystycznych w Polsce. Zawiera ona również informacje o innych podziemnych obiektach niż jaskinie np. sztolniach i bunkrach. Jednak trzeba przyznać, że opisy obiektów nie są zbyt wyczrpujące.


1. Jaskinia w Mechowie jest niewielkim systemem niskich korytarzyków o łącznej długości 61 m. Zwiedzanie trwa kilka minut, pod opieką mieszkanki wsi Mechowo opowiadającej np. o legendzie, wg. której jaskinia miała się łączyć podziemnym tunelem z odległym o kilka km. klasztorem w Żarnowcu. Wejście do jaskini otaczają ciekawe, wypreparowane przez wodę kolumny. Jaskinia jest rodzajem ciekawostki, jej dokładny opis znajduje się w części szczegółowej strony.
Otwór jaskini.
fot. J. Kuptz

2. Jaskinia Raj znajduje się ok. 11 km na południowy zachód od Kielc przy drodze do Chęcin. Jaskinia ta to znana atrakcja turystyczna. Przez niektórych nazywana jest najładniejszą jaskinią Polski, które to miano należało by przyznać raczej jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, choć i w Raju jest co zobaczyć. Główną atrakcją jaskini jest gąszcz występujących tu bardzo licznie stalaktytów zwanych "makaronami". W jaskini znaleziono szczątki narzędzi z przed 50 000 lat, kiedy to zamieszkiwał ją człowiek. Trasa turystyczna ma długość 180 m, z 240 m długości całej jaskini. Zwiedzanie połączone z wizytą w pawilonie - muzeum trwa 45 minut. Jaskinia czynna jest codziennie od 9.00 do 17.00 oprócz poniedziałków i świat. W lutym i marcu nieczynna. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na naszej Stronie.
Sala Stalaktytowa w Jaskini Raj.
fot. H. Pieczul

3. Jaskinia Ciemna znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika nieopodal Ojcowa. Składa się ona z obszernej sali o długości 80 metrów, szerokości do 20 i wysokości 10. Z komory prowadzi dalej niski korytarzyk kończący się po ok. 50 metrach. W słoneczne dni snop światła padający przez otwór wejściowy rozświetla sale w bardzo malowniczy sposób. Jaskinia ta od wieków była główną atrakcją Ojcowa (obecnie rolę tą pełni Jaskinia Łokietka). W roku 1787 zwiedzał ją król August Poniatowski dla którego we wnętrzu urządzono koncert muzyczny. Na początku wieku w jaskini znajdowało się oświetlenie elektryczne, dziś zwiedza się ją ze świeczką. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
Oborzysko Wielkie przed jaskinią Ciemną.
fot. D. Bartoszewski

4. Jaskinia Łokietka znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika na stokach Chełmowej Góry. Jest oprócz Smoczej Jamy na Wawelu jedną z najbardziej znanych jaskiń Polski. Wg legendy miał ukrywać się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego. Łokietek miał siedzieć w niej 6 tygodni a życie uratował mu pająk, który pajęczyną zasłonił otwór. Jaskinia ma długość 270 metrów. Składa się ona z dwóch obszernych sal połączonych krótkimi korytarzykami i salki zwanej "Kuchnia". Ściany jaskini są ciemne i okopcone, nacieków niemal brak. Jaskinia czynna jest od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00 do 18.00, a w październiku do 17.00. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
W Jaskini Łokietka.
fot. Ch. Parma

5. Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w górnej części Doliny Będkowskiej nieopodal drogi Kraków - Olkusz, ok. 25 km od Krakowa. Jest to niemal poziomy ciąg obszernych sal zmniejszających się ku końcowi jaskini o łącznej długości ponad 300 metrów. Jaskinia jest oświetlona i posiada przystosowane do odwiedzin scieżki. Całość przygotowania prezentuje się dobrze, a obiekt stanowi konkurencję dla leżącej nieopodal (droższej) Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Jaskinia otrzymała swą nazwę od ogromnych kolonii nietoperzy zimujących we wnętrzu. Pisze o nich W. Taczanowski w roku 1854: "hr. Wodzicki odwiedzając tę miejscowość, znalazł niezliczone massy nietoperzów przyczepione do sklepień. Dla przekonania się jak dalece trudne są do spędzenia trzy razy w jednym kierunku strzelał: wszakże tylko tyle miejsca opróżnionego zostawało, ile nabój zajął, w innych zwierzęta nieporuszone siedziały. Po tej próbie dwa koszyki napełniono zabitemi nietoperzami." Obecnie nietoperze występują tu nielicznie. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
Otwór jaskini Nietoperzowej.
fot. D. Bartoszewski

6. Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w górnej części Doliny Kluczwody nieopodal drogi Krakow - Olkusz ok. 25 od Krakowa. Jaskinia jest długim na kilometr systemem krętych korytarzy salek i studzienek. Zwiedzenie trasy turystycznej długiej na 370 m, zajmuje około godziny. Jaskinie warto odwiedzić ze względu na dość zawiły i urozmaicony układ korytarzy. W środku ustawiono dla turystów makiety przedstawiające prehistoryczne zwierzęta zamieszkujące jaskinie i człowieka pierwotnego. Jaskinia czynna jest od 9 kwietnia do 30 listopada w godzinach 9.00 do 16.00. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na naszej Stronie.
W Jaskini Wierzchowskiej Górnej.
fot. Ch. Parma

7. Smocza Jama jest najbardziej znaną jaskinią Polski. Jej położenie pod siedzibą polskich królów - Wawelem i związana z jaskinią legenda o zamieszkującym w niej smoku powodują, że jaskinię tą zna chyba każde polskie dziecko. Sama jaskinia to 276 metrowej długości system korytarzy, z których do zwiedzania przeznaczona jest cześć sal o długości ok. 50 metrów. Boczne odgałęzienie długie na 180 metrów jest niezwykle ciasne i błotniste. Korytarze te dostępne są tylko dla wytrawnych grotołazów i prowadzą w głąb wzgórza zamkowego. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
Rzeźba smoka przed jaskinią.
fot. S. Michta

8. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najpiękniejszą jaskinią naciekową Polski. Znajduje się na Ziemi Kłodzkiej w Masywie Snieżnika. Znacznych rozmiarów sale i korytarze wypełnione są niezwykle urozmaiconymi naciekami. Są one żywe, kolorowe i urokliwie kontrastują z ciemnymi kolorami skalnych ścian. W odrożnieniu od np.: Jaskini Raj, Niedźwiedzia znajduje się jeszcze w fazie intensywnego tworzenia. Korytarze wypełniają liczne kałuże i jeziorka, a wodą ściekająca ze stalaktytów w dalszym ciągu je buduje. Korytarze jaskini mają długość około 2 km. Do zwiedzania udostępnione jest środkowe piętro jaskini o długości ok. 600 m. Dolne, dłuższe i ładniejsze partie są dla turystów niedostępne, ale wizyta w części turystycznej jest już niezapomnianym przeżyciem. Jaskinia Niedźwiedzia jako jedyna w Polsce może skutecznie konkurować urokiem swej szaty naciekowej z zagranicznymi konkurentkami. Jaskinia jest czynna od 9.00 do 16.40 z wyjątkiem poniedziałków i czwartków. Przerwy w zimie i na początku września. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na naszej Stronie.
Nacieki w Jaskini Niedźwiedziej.
fot. SKTJ

9. Jaskinia Radochowska leży w Kotlinie Kłodzkiej w okolicach Lądka Zdroju. Bardzo sympatyczny ponad 500 metrowej długości system poziomych korytarzy jest przygotowany do zwiedzania z własnym oświetleniem. W pobliżu jaskini znajduje się pole namiotowe. Jaskinią opiekuje się grotołaz z Wrocławia. Opis jaskini znajduje się na naszej stronie.
Nacieki w Jaskini Niedźwiedziej.
fot. D. Bartoszewski

Jaskinia Dziurawy Kamień Podczas wizyty w Karkonoszach warto wybrać się na górę i zameck Chojnik. Podczas takiej wycieczki można zwiedzić niewielką jaskinię Dziurawy Kamień, której szczegółowy opis znajduje się na naszej stronie.

10. Jaskinia Malinowska reprezentuje grupę nietypowych jaskiń, powstałych bez udziału zjawisk krasowych. Znajduje się ona w szczycie Malinów nieopodal Szczyrku. Do otworu prowadzi odnoga szlaku turytycznego. Jakinia jest obiektem stosunkowo mało znanym, choć pod względem atrakcyjności zwiedzania należy ocenić ją bardzo wysoko. Od otworu dwie stalowe drabiny prowadzą malowniczą studnią kilkanaście metrów w dół do systemu szczelinowych korytarzy, miejscami zadziwiających wielkością. Minusem jaskini jest duży stopien zaśmiecenia. Wiecej informacji w opisie szczegółowym na naszej Stronie.
Wejście do Jaskini Malinowskiej.
fot. D. Bartoszewski

11. Dziura w dolinie Ku Dziurze jest najbliżej Zakopanego położoną turystyczną jaskinią tatrzańską. Jest to cel wielu przyjemnych wycieczek - spacerów z Zakopanego. Wyraz "dziura" znaczy po góralsku jaskinia. W Dziurze podobno ukrywał się jeden z ostatnich zbójników. Jaskinia jest w zasadzie pojedyńczą salą o znacznych rozmiarach z oknem w górnej części. Jaskinię zwiedza się bez przewodnika z własną latarką. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
Dziura - otwór wejściowy
fot. D. Bartoszewski

12. Jaskinia Mroźna leżąca w Dolinie Kościeliskiej jest niemal prostym tunelem o długości 500 m przebijającym na wylot masyw Organów. Forma uprzystępnienia turystycznego i niezbyt ciekawe wnętrze jaskini nie tworzą z niej najciekawszego obiektu turystycznego, choć jaskinia jast dość duża i z wycieczki można czerpać pewną przyjemność. Interesujacy jest zwłaszcza widok z tarasu pod otworem wyjściowym jaskini. Więcej informacji na temat tej jaskini w opisie szczegółowym na naszej Stronie. O zwiedzaniu tej jaskini można też przeczytać w internetowym informatorze TPN.
W Jaskini Mroźnej.
fot. D. Bartoszewski

13. Jaskinia Mylna to zdecydowanie najciekawsza propozycja polskiej jaskini turystycznej przeznaczonej do "samodzielnego" zwiedzania. Jaskinia leży w środkowej części Doliny Kościeliskiej w ścianie Raptawickiej Turni. Długość korytarzy jaskini wynosi 1300 metrów, a miedzy dwoma odleglymi otworami przebiega przez środek znakowany szlak turystyczny. Nie oznacza to jednak, że nie należy się na nim zmagać z pewnymi trudnościami jaskiniowymi. Cześć szlaku przebiega przez niski korytarz z kałużami wody, który trzeba pokonywać niemal "na czworaka". Jaskinia ta posiada skomplikowany układ korytarzy i choć pozbawiona jest niemal zupełnie nacieków, pozwala na zapoznanie się z kształtami jaskiń tatrzanskich. Odważniejsi mogą spróbować penetracji bocznych korytarzy, choć należy pamiętać, że w jaskini tej zdażył się już wypadek śmiertelnego zabłądzenia (w czasie ostatniej wojny; jaskinia wtedy była znacznie gorzej przygotowana do ruchu turystycznego). W związku z tym należy też odpowiednio się do jej zwiedzania przygotować: każdy z uczestników wycieczki (najlepiej jaskinię zwiedzać w grupie) powienien być zaopatrzony w niezawodne źródło światła, i stosowną odzież (w jaskini panuje temperatura ok. +5 stopni C). Jaskinię zwiedzć można przez caly rok (w zimie występują w niej ciekawe formy lodowe). Wiecej informacji na temat tej jaskini w opisie szczegółowym na naszej Stronie lub też w internetowym informatorze TPN.
Trawers w jaskini Mylnej.
fot. D. Bartoszewski

14. Jaskinia Raptawicka to niewielka jaskinia przeznaczona do "samodzielnego" zwiedzania. Wejście po drabinie w dół, dalej dwie sale. Pomimo niewielkiej długości jaskinia robi wrażenie. Grota leży nad Jaskinią Mylną. Do zwiedzenia całości konieczna latarka. Wiecej informacji na temat tej jaskini w opisie szczegółowym na naszej Stronie. O zwiedzaniu tej jaskini można też przeczytać w internetowym informatorze TPN.
Jaskinia Raptawicka.
fot. D. Bartoszewski

15. Jaskinia Oblazkowa to niewielka jaskinia przeznaczona do "samodzielnego" zwiedzania. Jest to poziomy korytarz doprowadzający do niewielkich salek. Jaskinia leży obok Jaskini Mylnej. Do zwiedzenia całości konieczna latarka. Wiecej informacji na temat tej jaskini w opisie szczegółowym na naszej Stronie.
W otworze Jaskini Obłazkowej.
fot. D. Bartoszewski

16. Smocza Jama w Wąwozie Kraków to krótki kręty tunel przebijający na wylot skałę w ścianie Wąwozu Kraków. Jaskinia jest warta odwiedzenia jako fragment wycieczki przez malowniczą, udostępnioną turystycznie cześć Wąwozu Kraków. Mimo jej niewielkiej długości konieczne jest przy jej pokonywaniu użycie latarki. Wiecej informacji na temat tej jaskini w opisie szczegółowym na naszej Stronie lub w internetowym informatorze TPN.
W otworze Jaskini Obłazkowej.
fot. D. Bartoszewski

Poza Granicami Polski

17. Jaskinia Bielska leży na Slowacji, pomimo to bedąc w Zakopanem warto odbyć wycieczkę w celu jej zwiedzenia. Dojazd możliwy jest rejsowym autobusem Zakopane - Poprad, lub z przesiadką na granicy (duża liczba autobusów po jednej i drugiej stronie). Jaskinia słynie z pięknych nacieków i malowniczych jeziorek (co prawda napełnianych szlauchem). Zwiedzenie długiej trasy turystycznej (ok 1 km z 1752 metrow długosci całej jaskini) trwa 75 minut. Jaskinia czynna jest przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków. Warto wybrać się do niej rano, tak aby zdążyć na pierwszą turę, co pozwoli uniknąć zwiedzania w większej hałaśliwej grupie. Jaskinie zwiedza rocznie ok. 100 000 osób, z czego duży odsetek stanowią Polacy.

Wieża z Pizy - symbol Jaskini Bielskiej.
fot. B. Sroll

POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz przejść do menu informatora dla nieprofesjonalistów.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócic na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2004.10.28