Jaskinia Wodna pod Raptawicką

DŁUGOŚĆ:       ok. 170 m.
DENIWELACJA:     ok. 5 m.
WYSOKOŚĆ OTWORÓW:  ok. 1027 i 1032 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORÓW:  Dolina Kościeliska (lewe orograficznie zbocze). 

OPIS JASKINI: Jaskinia Wodna pod Raptawicką jest aktualnie czynnym podziemnym przepływem Potoku Kościeliskiego. Przez większość czasu utrzymuje się w niej bardzo wysoki poziom wody co niezwykle utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia zwiedzanie jaskini. Początkowo jaskinia ma charakter szczelinowego ciągu, ciągnącego się na długości ok. 35 m. Za niewielkim obniżeniem (I syfon okresowy) rozpoczynają się ciągi, które przez okrągły rok są zalane wodą, często aż po strop. Trudności jaskini są ponadto spotęgowane przez dużą ilość ciasnych przejść. Korytarze jaskini maja charakter rozmytych szczelin o ścianach pokrytych zagłębieniami wirowymi. Namulisko jest piaszczysto-żwirowe, zawiera także większe otoczaki skal krystalicznych. Mimo bardzo łatwego dojścia jaskinia jest praktycznie nie odwiedzana, nieliczne odwiedziny odbywają się mroźną zimą, gdy poziom wody jest niższy. Jednak także wówczas do zwiedzenia wszystkich korytarzy konieczny jest sprzęt nurkowy. Pod względem popularności wśród odwiedzających jaskinia wyraźnie ustępuje swej siostrzanej odpowiedniczce z prawego brzegu potoku - Jaskini Wodnej pod Pisaną.

HISTORIA POZNANIA: Otwory jaskini znane były od dawna. Jednak dopiero 18.12.1955 r. pierwsi grotołazi dostali się do jej wnętrza. Dokonali tego M. Kuczyński i A. Ostrowicz, którzy rozkuli wąskie przejście, przecisnęli się do niewielkiej komórki za otworem i przeszli ok. 30 m. dalej szerszym korytarzem, idąc nago po piersi w wodzie. 06.01.1956 r. O. Czyżewski, M. Kuczyński i A. Ostrowicz posunęli się kilkanaście metrów dalej. 30.12.1979 pierwszy syfon pokonali na bezdechu W. Przybyszewski i W. Wiśniewski odkrywając ok. 20 m korytarzy. Kolejne prace eksploracyjne prowadzone były przy użyciu sprzętu nurkowego. 08.03.1981 r. I. Luty i M. Rekus odkryli 100 m. korytarzy, licząc od I syfonu.

BIBLIOGRAFIA:

 1. Luty I., 1993, Jaskinia Wodna pod Raptawicka Turnia, [W:] Jaskinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jaskinie zachodniego zbocza Doliny Kościeliskiej, t.2, Grodzicki J. (red.), PTPNoZ, Warszawa.
 2. Wojciech W. Wiśniewski - korespondencja (również "Wiercica" nr 40, r. 1980)

POWRÓT WYŻEJ : tutaj możesz wrócić do spisu jaskiń tatrzańskich.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 1997.03.08