Nurkowanie w Kasprowej Niżniej


Eksploracja nurkowa w syfonach końcowych Kasprowej Niżniej prowadzona była w latach 1959 - 1979. Grotołazi początkowo z Klubu Grotołazów z Krakowa, a później ze Speleoklubu Warszawskiego poznali wtedy bardzo rozbudowany jak na polskie warunki zespól ośmiu syfonów o całkowitej długości korytarzy rzędu 200 metrów. Od roku 1979 w syfonach Kasprowej Niżniej odbywały się tylko nurkowania treningowe, a większość zespołów docierała najwyżej do Komina Kaskaderów tzn. za czwarty syfon.
Na początku marca 1996 roku odbyła się firmowana przez Sekcję Grotołazów Wrocław próba posunięcia dalej eksploracji nurkowej we wspomnianych syfonach. Zespołem złożonym z Jacka Buraczewskiego, Marcina Fettera, Krzysztofa Jabłońskiego i Arka Maciuka kierował Wiktor Bolek, który zarazem był jedynym nurkującym. Po pokonaniu kolejno syfonów Danka (I), Krakowskiego (II), Muminków (III), Mamuciego (IV), Warszawiaków (V), VI-go i VII-go Wiktor Bolek dotarł do miejsca gdzie kończyła się pozostawiona przez A. Makacewicza w 1979 roku lina. Makacewicz zdołał wtedy dostrzec lustro powietrza w kolejnej komorze. Wiktor popłynął dalej stwierdzając, że strop nad wodą znajduje się na wysokości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, a dostrzeżona komora jest zaledwie sporym pęcherzem powietrza, wiec skierował się dalej bez wynurzenia. Korytarz obniżył się po kilku metrach przechodząc w stromy próg. Po zastabilizowaniu poręczówki Wiktor wpłynął do systemu kilku komór z maksymalną głębokością ok. 8 metrów, po czym ciąg wzniósł się wyżej, aż osiągnął kulminacje w postaci platformy za którą znowu opadał. W tym miejscu postanowił on zawrócić, co uczynił po zastabilizowaniu końca poręczówki.
Ogółem Wiktor przepłynął ok. 30 metrów w całkowicie nowym terenie. Jak stwierdził wszędzie była lita skala, a woda nie mąciła się wcale, co dawało idealną przejrzystość wody. Czas nurkowań i przejść pomiędzy syfonami wyniósł 1 godzinę i 45 minut, a cala akcja trwała 10 godzin.

Dariusz Bartoszewski wg relacji pisemnej Wiktora Bolka


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić na poprzednią stronę.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową SKTJ.

Ostatnia zmiana 1996.04.05