Jaskinia Trzebniowska

DLUGOSC:            70 m.
GLEBOKOSC:          niewielka.
WYSOKOSC OTWORU:    410 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Trzebniow, gmina Niegowa, pow. myszkowski
Plan Jaskini Trzebniowskiej

W Jaskini Trzebniowskiej

PODSUMOWANIE: Obszerne wejscie do korytarza, prawie w calosci jasne nie zapowiada niespodzianek. Wyglada na zwykle schronisko. Natomiast boczna komora za ciasnym przelazem moze nas zaciekawic. Najbardziej rzuca sie tu w oczy kontrast pomiedzy prawie bialymi polewami naciekowymi na pochylej scianie i ciemnym, wrecz czarnym namuliskiem gliniastym wyscielajacym dno jaskini.

OPIS JASKINI: Do wewnatrz prowadzi szeroki otwor. Bezposrednio za nim znajduje sie rozlegla komora. Namulisko zostalo tutaj usuniete, w zwiazku z czym powstalo kilkumetrowe obnizenie w srodkowej czesci komory. W scianach widoczne sa grube zyly krystalicznego kalcytu, czesciowo wyeksploatowane. Na koncu sala przechodzi w dlugi, waski korytarz. Znajdowaly sie w nim formy naciekowe - stalaktyty, stalagmity, polewy. Jego koniec zamykaja polewy i pola ryzowe. W poczatkowej czesci tego korytarza, na poziomie dna, prowadzi w lewo ciasne przejscie do odgalezienia. Tworzy je rozlegla komora oraz komin powstaly na szczelinie. Strop komory bocznej pokrywaja liczne, choc czesciowo zniszczone stalaktyty.
Namulisko jaskini zostalo w czesci przyotworowej - jak wspomniano - usuniete, w glebi jest ono gliniaste. W bocznej komorze w wielu miejscach przekopywane.

HISTORIA POZNANIA: Najstarsza wzmianka o jaskini, A. Gruszeckiego, pochodzi z roku 1878. Boczne partie odkryto w roku 1924 w trakcie wydobywania namuliska. Eksploatację szpatu prowadzono do 1939 roku. Jaskinia zinwentaryzowana zostala przez K. Kowalskiego w 1949 roku.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj" Krakow-Warszawa 1986.
fotografie: T. Boryczka



POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.27.