Jaskinia Na Tomaszowkach Dolnych

DLUGOSC:              115 m.
ROZCIAGLOSC POZIOMA:  29 m.
GLEBOKOSC:            16 m.
WYSOKOSC OTWORU:      435 m.n.p.m.
POLOZENIE OTWORU:     Beblo, gm. Wielka Wies, woj. Krakowskie, dol Bedkowska.


Pokonywanie zacisku ZI w dolnych partiach

PODSUMOWANIE:
Ta niewielka jaskinia jest niezwykle interesująca. Myte i urozmaicone ksztalty korytarzy powoduja, ze penetruje sie je z prawdziwa przyjemnoscia. Duze nagromadzenie zaciskowych trudnosci sprawia, ze jaskinia wydaje sie byc znacznie bardziej rozlegla niz jest naprawde.

OPIS JASKINI:
Wejscie jest rodzajem wawozu przechodzacego w schron pod nawisem skalnym. Ta czesc jest oswietlona swiatlem dziennym. Dalej prowadzi waski korytarz. W jego poczatkowej czesci oddziela sie bardzo niska odnoga prowadzaca do drugiego otworu. Dalej dochodzimy do niewielkiej salki. Przez podwojne okno dostajemy sie do nastepnej, nieco wiekszej. W jej koncowej czesci zachowaly sie niemal nienaruszone polewy z polami ryzowymi. Dalsza droga prowadzi przez okno nad progiem 1,5 m. Zaraz za nim rozpoczyna sie 9 metrowa pochyla studzienka. Ze wzgledu na stromosc zaleca sie uzycie liny (dwa spity), choc mozna pokonac ja niezbyt trudna zapieraczka. Z dna studzienki waska szczelina prowadzi do dolnych partii. Sa one poprzegradzane skrajnie trudnymi zaciskami. Juz pierwszy ZIII skutecznie zatrzymuje wiekszosc odwiedzajacych (podczas ostatniej mojej wizyty kolega utknal w nim na trzy godziny. Po wyczerpaniu sil zostal z niego wyciagniety z pomoca liny, tasmy i systemu bloczkow. Proponuje wiec dla zacisku nazwe od jego imienia Zacisk Grzesia). Dalej przechodzimy do nastepnej salki przez ZI (kaluza, trudnosci ze zgieciem nog). Z salki tej na poludnie prowadzi ciasna szczelina zwezajaca sie do otworu 20x15 cm, z ktorego czuc slaby, lecz staly przewiew. Przez okienko te czesto przechodza dalej nietoperze. Do nastepnej salki przechodzimy przez najciasniejszy 9 metrowa studzienka w jaskini ZIII. Choc niezwykle ciasny, od 1994 roku jest duzo latwiejszy do pokonania, gdyz szczelina ktora go tworzy zostala do polowy wypelniona namuliskiem i podczas jego pokonywania mozna odpoczac bez osuwania sie w dol (Uwaga, proponuje pokonywac zacisk nogami do przodu, uwazajac aby nie wpasc do wykopu w ostatniej sali). Stajemy w najobszerniejszej z dolnych salek. W jej dnie na przelomie 1993/94 wykonano wykop ok. 1.5 metra glebokosci. W czesci polnocnej salki przekopano sie w tym samym okresie do rownoleglej szczeliny zblizajacej sie do sali nad studnia.
W jaskini licznie wystepuja nietoperze. Namulisko kamieniste, w glebi gliniaste. Niegdys w dolnych salach wystepowala interesujaca szata naciekowa i pole perel jaskiniowych. Obecnie nacieki zostaly zniszczone.

HISTORIA POZNANIA:
Czesc wstepna jaskini znana byla od dawna. Pierwsza wzminka o jaskini autorstwa S. Czarnowskiego pochodzi z 1903 roku. Partie prowadzace z dna studni zostaly odkryte przez A. Gornego 12 marca 1967 roku. Zinwentaryzowana czesciowo przez K. Kowalskiego w roku 1946, a w calosci przez A. Gornego w 1970. Na przelomie 1993/94 wykonano w ostatnij salce przekop w wyniku ktorego odkryto kolejna salke i nieznacznie poglebiono jaskinie.

BIBLIOGRAFIA:

  1. M. Szelerewicz i A. Gorny, Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej, Wyd. PTTK "Kraj" Warszawa-Krakow 1986.
  2. Opracowania wlasne.



Polewy naciekowe w jaskini
Polewy naciekowe w jaskini
Najtrudniejszy zacisk - drugi ZIII
Najtrudniejszy zacisk - drugi ZIII

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.22