Studnia Szpatowców

DLUGOSC            58 m
GLEBOKOSC          36,5 m
WYSOKOSC OTWORU    405 m npm.
POLOZENIE OTWORU   Podlesice, gmina Kroczyce, woj. czestochowskie;
                   Wzgorze Dudnik, Skaly Podlesickie.

Plan i przekroj Studni Szpatowcow

Wyjscie z dna Studni Szpatowcow PODSUMOWANIE:
Uwaga! jaskinia skrajnie niebezpieczna dla słabo obeznanych z technikami linowymi. Miało tu ostatnio miejsce aż pięć wypadków śmiertelnych! Tak na dobra spraw jaskinia ta składa się jedynie z dwóch elementów: stromej pochylni i studni. Jednak robi spore wrażenie. W obszernym korytarzu pochylni czujemy się wręcz jak na rozbiegu skoczni narciarskiej. Drobny poślizg bez zabezpieczenia ze strony poręczówki skończyć się musi nieuchronnym oddaniem skoku do studni. Sama studnia jest przewieszona i robi niezbyt imponujące wrażenie. Dno tej jaskini leży zapewne tez o wiele niżej, a w chwili obecnej pokrywa je gruba warstwa gruzu skalnego powstałego na skutek prowadzenia tu prac górniczych.

OPIS JASKINI:
Do wnętrza prowadzi obszerna pochylnia o kamienistym dnie. Na głębokości 17 m obrywa się dwoma pionowymi otworami do przewieszonej, 19-metrowej studni. W roku 1994 w jaskini umieszczono komplet spitów w celu ułatwienia zjazdu (zrobiono to jednak bardzo niechlujnie i przynajmniej kilku brakuje). Długość potrzebnych lin to 50 i 56 m odpowiednio dla drugiej i pierwszej studni.
Z dna jaskini poprowadzona została przez Mariusza Baka droga wspinaczkowa Walka Z Życiem której trudność wyceniono na VI.2+.

HISTORIA POZNANIA:
Jaskinia znajduje się na linii starego okopu i w związku z tym można przypuszczać, ze została odkryta podczas jego kopania przez Niemców w 1944 roku. W latach 1946-51 w jaskini na duża skale eksploatowano szpat. W środku zainstalowano prymitywna windę, a w okolicy otworu wybudowano szopę.
Historia jaskini jest jak na warunki jurajskie wyjątkowo tragiczna. W sierpniu 1987 do dolnej studni wpadł i poniósł śmierć na miejscu uczestnik grzybobrania z Katowic. 28 września 1998 podczas zajęć kursowych z krawędzi pochylni spadł kursant ponosząc śmierć na miejscu pomimo szybkiej próby reanimacji poczynionej przez znajdującego się na dnie instruktora i pozostałych kursantów. 21 listopada 1998 z tego samego miejsca do studni wpadł 26-letni Niemiec. Mimo reanimacji przeprowadzonej na miejscu zmarł na skutek poniesionych obrażeń. W nocy z 29 na 30 czerwca w niejasnych (alkoholowych) okolicznościach na dno jaskini spadła dziewczyna pozostawiona na całą noc (!) na półce nad studnią przez kolegów.

BIBLIOGRAFIA:

  1. M. Szelerewicz i A. Górny, Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, Wyd. PTTK "Kraj" Warszawa - Kraków 1986.
  2. Serwis wertykalno-horyzontalny, Góry nr 11/1996
  3. M. Szelerewicz, Ciekawostki Jurajskie, Eksplorancik 1/1988
  4. J. Ganszar, Jaskinia Szpatowców W Podlesicach, Informator Jaskinie Wyżyny, nr 3, marzec - kwiecień 1995.
  5. WWW (Wojciech W. Wiśniewski), Kolejna tragedia w Studni Szpatowców, Jaskinie 2/2001(23) s. 7



Pochylnia wejsciowa
Pochylnia wejsciowa

Otwor jaskini
Otwor jaskini


POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2001.08.02