Jaskinia w Suloszowej

DLUGOSC:            80 m.
GLEBOKOSC:          16,5 m.
WYSOKOSC OTWORU:    ok. 440 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Suloszowa, gmina Suloszowa, woj. krakowskie; dolina Pradnika.

Plan Jaskini W Suloszowej

OPIS JASKINI: Maly otwor polozony jest w niewielkim zaglebieniu. W glab prowadzi stromo opadajacy korytarz. Po kilku metrach rozgalezia sie on na dwie odnogi prowadzace do sal polaczonych w glebi. Dno opada od otworu na calej dlugosci jaskini, ktora - jak sie wydaje - jest podstropowa czescia duzej prozni, w znacznej mierze wypelnionej rumoszem skalnym.
Sala polozona w przedluzeniu otworu jest obszerna, lecz wysokosc jej tylko w niektorych miejscach przekracza 2 metry. W kierunku S przechodzi ona w bardzo niski, lecz szeroki korytarz, dostepny jedynie na przestrzeni kilku metrow. Czesc wschodnia ogranicza wielki blok skalny - odpadniety od lawicy. Pomiedzy nim a stropem pozostala waska szczelina. Na bloku utworzyly sie niewielkie stalagmity. Za nim ku wschodowi prowadzi 15-metrowy korytarz o silnie skorodowanych scianach.
Druga sala jest znacznie wyzsza. W zachodniej czesci odpadniete fragmenty lawic tworza szczelinowate korytarze, niedostepne dla czlowieka. W kierunku wschodnim komora laczy sie w rejonie wielkiego bloku z opisana wczesniej sala.
W jaskini spotykamy na scianach duzo mleka wapiennego. Wystepuja polewy, stalaktyty, stalagmity. Zebra naciekowe sa w czesciach dostepnych zniszczone, natomiast w kominkach i wnekach dobrze zachowane i bardzo ladne. Dno calej jaskini zalega rumosz i bloki skalne.

HISTORIA POZNANIA: Najstarsza wzmianka o jaskini, S. Czarnowskiego, pochodzi z roku 1911. Jaskinia ta zostala zinwentaryzowana przez K. Kowalskiego w roku 1948.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.30.