Jaskinia Sadlana

DLUGOSC:                     89 m.
DENIWELACJA:                 6 m.
WYSOKOSC OTWORU GLOWNEGO:    ok. 405 m npm.
POLOZENIE OTWORU:            Ojcow, gmina Skala, woj. krakowskie; Dolina Saspowska.
Plan Jaskini Sadlanej

PODSUMOWANIE: Jaskinie te odwiedzic mozna jednynie dla porzadku i z obowiazku. Nic ciekawego tutaj raczej nie znajdziemy. Ani pieknych widokow, ani wrazen. Jedynie z zewnatrz spora ilosc otworow tej jaskini pobudzi nasza wyobraznie, porownujac je do gigantycznych jaskolczych gniazd wykopanych w malym urwisku.

OPIS JASKINI: Proznie te tworzy szereg korytarzy, utworzonych wskutek rozmycia powierzchni miedzylawicowej. W nawiazaniu do poziomego przebiegu tej powierzchni powstaly bardzo niskie korytarze, przechodzace w poziome szczeliny niedostepne dla czlowieka. Jaskinia posiada 8 otworow. Najobszerniejszy ciag prowadzi od prawego sposrod trzech polozonych blisko siebie otworow, wychodzacych na maly taras pod wyraznym okapem skalnym. Przez 2-metrowy prog dostajemy sie do korytarza wyprowadzajacego do okien, polozonych w scianie skalnej na wysokosci 6 metrow. W glab masywu prowadza bardzo niskie korytarze, dostepne jedynie na przestrzeni kilkunastu metrow. Korytarze w czesci miedzyotworowej sa suche, o scianach zwietrzalych, natomiast biegnace w glab - bardzo mokre, z kaluzami wody na powierzchni namuliska. Szata naciekowa jaskini jest bardzo skapa, silnie skorodowana.
Namulisko w czesciach blisko otworu wyeksploatowane zostalo przez O. Grubego w roku 1877 na cele nawozowe. W glebi jest ono gliniaste, a w ciagu prowadzacym do okien skalnych - skaliste.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia znana jest od dawna. W czasie eksploatacji osadow znaleziono w niej liczne kosci wspolczesnie zyjacych zwierzat oraz bytnosci czlowieka (wisiorki, ceramike), zebrane i opisane przez F Römera w roku 1883. Zinwentaryzowana zostala przez K. Kowalskiego w roku 1947.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.03.23.