Jaskinia Potrojna

DLUGOSC:              50 m.
ROZCIAGLOSC POZIOMA:  20 m.
DENIWELACJA:          +6,5 m.
WYSOKOSC OTWORU:      345 m npm.
POLOZENIE OTWORU:     Wawoz Korytania, Rusztowa Gora, Ojcowski Park Narodowy

Plan Jaskini Potrojnej

PODSUMOWANIE: Nieduza pozioma jaskinia. Otwor znajduje sie na terenie OPN; zwiedzanie jaskini wymaga zgody dyrekcji.

OPIS JASKINI: Za obszernym otworem o wymiarach 6x5 m znajduje przestronna nisza z trzema odgalezieniami. Prawe prowadzi do glownego ciagu jaskini. Wstepna jego czesc stanowia trzy korytarze oddzielone kolumnami skalnymi. Lacza sie one po 4 m w malej salce. Dalej prowadzi krotki meander.
W jaskini wystepuja nacieki z kozuchowatego mleka wapiennego i nacieki grzybkowe. Namulisko jest gliniaste, tylko przy otworze humusowe. Znaleziono w nim slady 5-ciu ognisk i bogaty material archeologiczny, w tym kompletny szkielet mlodego czlowieka.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia znana od dawna. Pierwsze pisemne informacje Czarnowskiego i Wroblewskiego pochodza odpowiednio z 1899 i 1900 roku. Pierwszy plan sporzadzil Czarnowski i opublikowal w 1904 roku. On tez w latach 1899-1900 prowadzil badania namuliska odkrywajac wspomniane slady archeologiczne.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Gradzinski M,, Michalska B., Szelerewicz M., Wawryka M., "Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego; Rusztowa Gora", Ojcowski Park Narodowy; Muzeum im. prof. Wladyslawa Szafera, Ojcow 1997,



POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na stronê tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.05.26