Jaskinia Kryspinowska

DŁUGOŚĆ:            255 m
GŁĘBOKOŚĆ:          5 m
WYSOKOŚĆ OTWORU:    220 m npm.
POŁOŻENIE OTWORU:   Kryspinów, gmina Liszki, woj. małopolskie

Plan Jaskini Kryspinowskiej

Otwór Jaskini Kryspinowskiej
Otwór Jaskini Kryspinowskiej

PODSUMOWANIE: Jest to długa jak na Jurę jaskinia o skomplikowanej siatce korytarzy. Jaskinia jest pozioma, a korytarze są miejscami bardzo ciasne. Atrakcją jaskini są liczne jeziorka. Niestety, bliskie otoczenie otworu i partie wstępne do studzienki, przypominają rupieciarnię. Należy zachować szczególną uwagę by nie nadziać się na deski lub płyty pilśniowe z gwoździami, akcesoria samochodowe itp. Uwaga też na oczy, z otworu sporadycznie wylatują stworzenia przypominajace kury domowe, a że zdarza się im tam zaglądać częściej niż przez przypadek świadczą liczne odchody. We wnętrzu nie znajdziemy już żadnych odpadów cywilizacyjnych, jednak co bardziej przedsiębiorcze ekipy zabieraja ze sobą sznurek by trafic do wyjścia. Nie wiadomo dlaczego nie wynoszą go z powrotem na zewnątrz. Utrudnia to poruszanie się w ciasnych korytarzach, tym bardziej iż jaskinię "poręczowano" przynajmniej trzykrotnie. Łatwo utknąć w takich sidłach.

OPIS JASKINI: Otwór jaskini znajduje się w starym kamieniołomie na dnie niewielkiego leja. Do środka prowadzi opadający korytarzyk, który po kilku metrach przez 3,5 metrowa studzienkę wpada do sali. Z sali we wszystkich
Jedno z jeziorek w jaskini
Jedno z jeziorek w jaskini
kierunkach prowadzą liczne, przecinające się korytarze. Jaskinia powstała w warunkach całkowitego wypełnienia korytarzy stojącą wodą, stąd charakterystyczna forma "gąbczastych" korytarzy. Jaskinia jest jedną z niewielu na Jurze położonych na poziomie wód gruntowych. Licznie występują w niej jeziorka o głębokości dochodzącej do 2 m. W ścianach występują wypreparowanie buły krzemienia i ławice odporniejszego wapienia. Nacieków brak, dno pokrywają bloki skalne, rumosz i glina.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia prawdopodobnie została odkryta podczas wydobycia wapienia w kamieniołomie. Pierwsza wzmianka o jaskini nieznanego autora pochodzi z 1920 roku. Jaskinia posiadała w przeszłości i drugi otwór, obecnie zalany betonem. Ze składu rupieci jaki utopiono w tej betonowej plombie widocznej w stropie jednego z korytarzy (rury, puszki, butelki od piwa), określić można iż pochodzi już z ery piwa kapslowanego, co oznacza że otwór zlikwidowano około 25 lat temu lub później.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M., Górny A., 1986, "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej", PTTK "Kraj", Kraków-Warszawa;
  2. Wiśniewski W.W., "Odkrycie w Jaskini Kryspinowskiej AD. 1957", Jaskinie Wyżyny Informator nr 17, lipiec - sierpień 1997;


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do spisu jaskiń jurajskich.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2018.11.07