Jaskinia Januszkowa Szczelina

DLUGOSC:            180 (50) m.
GLEBOKOSC:          56,5 (39) m.
WYSOKOSC OTWORU:    430 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Podlesie, gmina Olkusz, woj. katowickie; Januszkowa Gora.
Plan i przekroj Januszkowej Szczeliny

OPIS JASKINI: Pionowy otwor jaskini znajduje sie na niewielkim splaszczeniu nad nad skalkami, kilkanascie metrow ponizej szczytu Januszkowej Gory. Do wewnatrz prowadzi okragla studnia. Cala jaskinia rozwinieta jest na wielkim pionowym peknieciu. Spotykamy w niej liczne mosty i polki, utworzone przez zaklinowane glazy. Z dna studni wejsciowej prowadza dwa ciagi: o kierunku NW oraz SE. Glowny ciag prowadzi w kierunku SE. Kilkumetrowej dlugosci korytarz doprowadza do szczeliny szerokiej poczatkowo na 30-40 cm, glebiej na 60 cm - 1 m. Opada ona 28-metrowa studnia na poziom -39 m. 10 metrow powyzej tego poziomu znajduje sie w zawalisku przejscie do dalszego ciagu jaskini. W gore prowadzi 20-metrowej wysokosci komin, w dol opada prawie 30-metrowa studnia, osiagajaca poziom -56,5 m.
Obecnie w wyniku zawalow zasypane jest dojscie na poziom -56,5 m jak tez i zachodnia odnoga. Z calej dlugosci jaskini dostepne jest tylko ok. 50 m.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia zostala odkryta przez H. Imialka, A. Kuliga i J. Szarka, ktorzy osiagneli poziom -39 m. dnia 22 listopada 1970 roku. Najnizszy poziom jaskini zostal osiagniety 16 stycznia 1972 roku, po przejsciu zawaliska w dnie korytarza pod 20-metrowym kominem - przez J. Gorniaka, T. Kisielewskiego i Z. Rysieckiego. Jaskinia posiada juz smutna karte swej historii: w lutym 1972 r. na wskutek oberwania sie mostu skalnego poniosl w niej smierc mlody grotolaz z Krakowa. W konsekwencji wypadku otwor zostal zabezpieczony krata. W kilka lat pozniej w srodkowej czesci jaskini runely bloki skalne, zamykajac dostep do najnizszych partii.
Jaskinia zinwentaryzowana zostala przez A. Kobyleckiego do poziomu -39 m w roku 1971, a do dna -56,5 m przez M. Czepiela w roku 1972.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.
  2. Kurek A., Wisniewski W. W., "Uzupelnienia i uwagi do zestawienia "Jaskinie Wyzyny o dlugosci ponad 40 m."", Jaskinie Wyzyny Informator nr 7, Listopad Grudzien 1995.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.01.