Jama Ani (Jaskinia w Studni)

DLUGOSC:             158 m.
ROZCIAGLOSC POZIOMA: 30 m.
GLEBOKOSC:           30,5 m.
WYSOKOSC OTWORU:     430 m.n.p.m.
POLOZENIE OTWORU:    Wawoz Jamki, Ojcow, woj. Krakowskie

Przekroj Jamy Ani

PODSUMOWANIE: Jedno z wiekszych odkryc ostatnich lat na Jurze. Piekna, w miare nie zniszczona szata naciekowa i interesujace formy powstale podczas pracy plynacej wody, stawiaja te jaskinie w rzedzie najciekawszych na Jurze. Otwor jaskini znajduje sie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest zabezpieczony krata, co daje nadzieje na zachowanie jaskini w niezniszczonym stanie, lecz co za tym idzie, rowniez powaznie zaweza krag osob, dla ktorych jest ona dostepna.

OPIS JASKINI: Jaskinia rozpoczyna sie studnia o glebokosci 14 m. Wlasciwa jej czesc stanowi korytarz kilkudziesieciometrowej długosci przebiegający na glebokosci 12 - 17 metrow. Korytarz jest obszerny, w swojej środkowej części jest pięknym przykładem tworzenia jaskini w dwóch okresach, w górnej części znajduje się rura inicjująca w której dnie znajduje się głęboki na 5 m. meander. Z poziomu korytarza w dół prowadzą trzy studnie, z których jedna z korytarzykiem na dnie posiada szczególnie ładną szatę naciekową, której nie brakuje również w innych częściach jaskini.

HISTORIA POZNANIA: Fragment początkowy jaskini w postaci 4 metrowej studzienki był znany od dawna. Został on wymieniony w książce "Jaskinie Wyżyny ..." w spisie pod nazwą "Schronisko w Studni". Jaskinię odkrył zespół R. Dutkiewicz, J. Sznajder w dniu 23 stycznia 1988. Dwójka ta przekopała korek zamykający dno studni składający się ze zbutwiałych liści i gałęzi. Podczas tej akcji poznali oni większą częśc jaskini. Następnego dnia prace odkrywcze kontynuowała ta sama grupa wzmocniona o Radosława Urbanika. Kolejnych odkryć dokonał kilkanaście dni później zespół w składzie: R. Dutkiewicz, W. Wiśniewski, M. Gradziński, M. Banaś, G. Stawowy. Osiągnięto wtedy obecne dno jaskini i ustalono prawie cały jej obecny kształt.

Od czasu przedostania sie ze studzienki wstepnej do wlasciwej jaskini rozgorzal spor o nazwe jaskini. Oprocz prezentowanej przeze mnie "Jamy Ani" jest to "Jaskinia w Studni". Uwazam, ze w przypadku, gdy nazwa wczesniejsza jest w zasadzie nazwa otworu, przysluguje odkrywacom nadanie nowej wlasnej (zwlaszcza, gdy w poprzedniej wystepuje wyraz "schronisko"). Poniewaz z polemiki nie wynika kto w zasadzie mial to prawo, zdecydowalem sie na promowanie nazwy moim zdaniem ladniejszej, bo oryginalniejszej. "Jaskinia w Studni" kojarzy mi sie raczej z kierunkiem nazewnictwa typu "Dziura za Trzecim Swierkiem przy Mostku" i zdecydowanie mi sie nie podoba. Poza tym Jama Ani jest obecnie nazwa znacznie popularniejsza. Jesli zas komus sie zbyt kojarzy, powinien sie udac do stosownego lekarza.

Dariusz Bartoszewski

BIBLIOGRAFIA:

  1. Wojciech W. Wiśniewski "Jama Ani - nowa wielka jaskinia na Jurze", Eksplorancik 2/1988
  2. M. Szelerewicz "Nowe odkrycia - opisy jaskiń", Eksplorancik 2/1988
  3. Gradzinski M,, Gorny A., Szelerewicz M., "Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego; Dolina Saspowska; Wawoz Jamki", Ojcowski Park Narodowy; Muzeum im. prof. Wladyslawa Szafera, Ojcow 1995,

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.21.