Wietrzna Dziura

DLUGOSC:           43 m.
GLEBOKOSC:         -12 m.
WYSOKOSC OTWOROW:  1005 m npm.
POLOZENIE OTWOROW: Przysietnica, gmina Stary Sacz.

PODSUMOWANIE:

OPIS JASKINI: Jaskinia posiada dwa otwory. Dolny znajduje sie przy podstawie 4 m skalki i ma okolo l m szerokosci, oraz 0,5 m wysokosci. Gorny to pionowa szczelina, znajdujaca sie nad dolnym otworem, na kopule skalki. Szczelina ma 5 m dlugosci i w czesci srodkowej osiaga maksymalna szerokosc 0,4 m.
Gornym otworem (srodkowa czesc Omszalej Szczeliny) schodzimy zapieraczka 3 m w dol, na dno Widnej Sali. W kierunku NW oddziela sie tu ciasny korytarzyk prowadzacy do dolnego otworu. W czesci SE znajduje sie 2 m kominek uchodzacy na powierzchnie niedostepnymi szczelinami. Na dnie Widnej Sali usytuowana jest ciasna studzienka (zacisk Z I), ktora po 2 m sprowadza na dno Strzelistego Chodnika. Ma on 3 m dlugosci, l m szerokosci i 4 m wysokosci i jest rozwiniety na peknieciu prostopadlym do szczeliny gornego otworu. Pod lewa sciana (zgodnie z kierunkiem opisu) znajduje sie niewielka krucha studzienka. Prawa sciana Strzelistego Chodnika jest rozluzniona i mozna sie tedy przedostac przez 1,5 m przelaz i 2 m studzienke do Luznych Want. Jest to niska komora, ktorej sciany, dno i strop tworza zaklinowane glazy. Na wszystkie strony rozchodza sie stad nieduze wneki. Dwie z nich sa dostepne dla czlowieka i prowadza do dalszych partii jaskini. Poprzez wneke zachodnia mozna przecisnac sie z powrotem do Strzelistego Chodnika (przez wspomniana wyzej krucha studzienke pod lewa sciana) lub do nieduzej Mokrej Salki. Proznia ta jest najbardziej wilgotnym miejscem w jaskini. W stropie i na dnie pojawia sie ziemista zwietrzelina rzadka w innych, gruzowych lub pakietowych czesciach jaskini. Z Luznych Want schodzimy okolo 4 m studnia do Dolnego Chodnika. Jest to 5 m korytarz, wysoki na 2,5 m, szeroki na l m, zalamany w srodkowej czesci. Dolny Chodnik jest najnizszym miejscem w jaskini. Zakonczony jest niedostepnymi szczelinami.
Jaskinia utworzona jest w grubolawicowych piaskowcach magurskich. Sklada sie z 4 poziomow, w wiekszosci majacych charakter szczelinowy. Geneza jaskini wiaze sie z poteznym osuwiskiem obejmujacym polnocne i poludniowe stoki Szczeciny (1038 m npm). Dno Widnej Salki zaslane jest liscmi bukowymi, w pozostalych partiach jest pokryte gruzem i glazami. Na scianach Dolnego Chodnika i Luznych Want znajduja sie skromne polewy naciekowe.
Nikle swiatlo siega Strzelistego Chodnika. Wietrzna Dziura jest jaskinia o mikroklimacie dynamicznym. W styczniu z jej gornego otworu wydobywal sie silny prad cieplego powietrza, snieg nad jaskinia i pobliskim rowem byl wytopiony. Latem caly ten obszar porosniety jest bujnymi paprociami i mchami. W calej jaskini wystepuja liczne duze pajaki - Meta menardi i cmy z rodziny bareczkowatych. Zimuja tutaj takze nietoperze. Guano tych ssakow znajduje sie ponizej Strzelistego Chodnika. Dnia 28 pazdziernika 1989 r. w Mokrej Salce zaobserwowano jednego podkowca malego.

HISTORIA POZNANIA: Wietrzna Dziura zostala zbadana przez czlonkow SKTJ Nowy Sacz - E. Borka i P. Wanczyka w dniu 13 stycznia 1988 r. Skartowali ja w dniu 28 pazdziernika 1989 r. E. Borek i K. Faron przy pomocy busoli geologicznej i tasmy parcianej. Plan opracowal E. Borek.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Edward Borek "Wietrzna Dziura" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 2 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.02.13.